Будівельні компанії, які надійно працюють уже багато років, зможуть успішно пройти і цей період, – директор БК Вамбуд Микола Ковальчук

Вже понад два місяці народ України протистоїть російському окупанту. І поки на сході і півдні держави захисники відбивають атаки загарбників, центральні і західні регіони боряться на економічному фронті – забезпечують наповнення бюджету, дають робочі місця українцям.
Як працює у час воєнного стану будівельний бізнес Івано-Франківська та яка ситуація з первинним ринком нерухомості, розповів директор БК Вамбуд Микола Ковальчук.

Пригадайте, як 24 лютого зустріли новину про початок війни, як організували роботу і безпеку колективу в перші години і дні після вторгнення росії?
У суспільстві давно ширилися новини про можливе вторгнення та атаки агресора, тому ми були в очікуванні. Зранку 24 лютого ми рекомендували усім своїм працівникам залишатися вдома та слідкувати за новинами і виконувати вказівки влади. У перші дні провели нараду з топ-менеджерами компанії і склали детальний план дій на перший період, щоб кожен знав, як діяти в тій чи іншій ситуації. У цей час потрібно бути як ніколи гнучкими і швидко адаптовуватися до обставин.

Тоді, будівельні роботи, напевне, були зупинені на всіх об’єктах?
Задля безпеки працівників роботи на будівельних майданчиках були призупинені. Ситуація у перші дні була непередбачуваною, ми усі адаптовувалися жити в умовах воєнного стану, як у побуті, так і у бізнесі.

Як Вамбуд долучився до допомоги захисникам у зоні бойових дій, чи допомагали підготуватися до нападу на Івано-Франківськ? Адже в перші дні атаки росіяни рухалися досить швидко. Чи є змога допомагати війську зараз?
Так, звісно ми допомагали як матеріально, так і іншими наявними у нас ресурсами, і будемо це робити надалі. Не любив ніколи піаритись на темі волонтерства та благодійності і зараз не буду. Скажу коротко: Україна – понад усе!

Коли зрозуміли, що будівельні роботи на об’єктах можна потрохи відновлювати?
Влада, зокрема місцева, закликала відновлювати роботу бізнесів, адже західна та центральна Україна стали своєрідним економічним фронтом для країни. Тому ми прийняли рішення поступово відновлювати будівельні роботи на всіх наших майданчиках. Це дає змогу працівникам отримувати зарплату, бюджету – відрахування, а нам – виконувати наші зобов‘язання перед клієнтами.

Чи вдалося зберегти колектив будівельників, майстрів, офісу?
В основному колектив збережений. Звісно є люди, яких ми змушені були відпустити, зараз вони відстоюють Україну і виконують свій військовий обов‘язок. Частина працівників офісу – жінки, у яких діти – виїхали за кордон і працюють дистанційно, частина з них уже повернулася в Україну і працюють як в офісі, так і онлайн.

На якому етапі зараз ваші проєкти, чи на всіх відновилися роботи?
Поступово ми відновлюємо роботу на всіх наших майданчиках. На даний момент роботи відновлені у 60% наших проєктів.

Чи відчутно вплинула війна на наявність і доставку будівельних матеріалів, їх вартість?
Фактично усі матеріали подорожчали через багато факторів. До прикладу, метал ми купували на сході країни, де зараз триває війна. Через це його вартість зросла більше, ніж на 50%. Військові дії також вплинули на звуження асортиментних лінійок деяких матеріалів. Внаслідок порушення логістики, а також через зростання вартості палива доставка теж стала дорожчою і займає більше часу, ніж раніше.
Працювати стало важче, але незважаючи на труднощі, ми будемо й надалі будувати, і робити це, як завжди, якісно.

Схожа ситуація у всіх будівельних компаніях в місті?
Безумовно ми працюємо у рівних умовах і з тими самими клієнтами. Тут більше питання у тому, як компанії готові працювати у кризових умовах. Працюючи більше 16 років, ми пережили не одну кризу і знаємо, як з ними справлятися. Головне – правильно вибудувати фінансову політику та комунікацію з клієнтами, як з існуючими, так і з майбутніми. Ті будівельні компанії, які надійно працюють уже багато років, зможуть успішно пройти і цей період.

Ціна на житло зросла? Наскільки? Які основні фактори?
Ціна на первинну нерухомість зростає через досить очевидні фактори: здорожчання вартості будівельних матеріалів та вартості їх транспортування, особливо у даний час, коли логістичні ланцюжки порушені. За останні місяці спостерігається зростання вартості нерухомості на ринку Франківська в середньому на 15%.

Чи впливає на реалізацію вашого житла призупинена робота державних реєстрів на майно? Чи вже варто відновлювати їх роботу?
Вамбуд – це компанія з багаторічним досвідом. Ми зарекомендували себе як провідний забудовник Франківська, надійно і якісно будуючи уже більше 16 років, тому люди нам довіряють і купують житло, незважаючи на тимчасове призупинення роботи державних реєстрів.

На який вид житла наразі є попит?
В основному це одно- та двокімнатні квартири компактних площ, які уже здані, або здача запланована найближчим часом, щоб швидше заселитися. Це більше, як варіант тимчасового житла. Проте також клієнти цікавляться й просторими квартирами, які не захочеться змінювати протягом життя. Важливими умовами при виборі є наявність поблизу необхідної інфраструктури, закрита територія та наявність паркомісць. В принципі усі наші комплекси відповідають таким вимогам. Маємо дуже широкий вибір різного формату житла, від квартир у центрі міста у Клубному містечку 12 до комфортних таунхаусів у Долішньому.

Чи цікавляться купівлею житла вимушені переселенці? Це добре чи погано для міста, як гадаєте?
Фактично половина клієнтів на даний час – це вимушені переселенці. Ми уже зіштовхувалися зі схожою ситуацією у 2014 році, коли жителі сходу України прийняли рішення переїхати на захід. Для міста це безумовно позитивна динаміка. Також сподіваємося місцева влада прикладе всіх зусиль, щоб створити зручні умови для підприємств, які вирішили перемістити свої потужності на територію західної України, для створення додаткових робочих місць, щоб люди мали не тільки житло, а й достойну роботу.

Які прогнози можете дати щодо ринку первинної нерухомості за тих обставин, що маємо зараз?
Тенденція свідчить про постійне зростання вартості первинної нерухомості. Причина не в тому, що забудовники хочуть якнайбільше збагатитися, як може дехто думати. У Франківську дуже насичена конкуренція серед забудовників, тому ціни досить адекватні. Обвалу цін не сталося ні під час ковіду, ні навіть під час воєнного стану, адже собівартість будівництва досить висока. Тому не варто цього очікувати і у майбутньому.